HyperOS nedir ve Android tabanlı mı bir sistem midir?

Xiaomi, 2017 yılında İnternet Nesneleri’ndeki (IoT) farklı cihaz işletim sistemlerinin neden olduğu sorunlarla ve etkileşim problemleriyle başa çıkabilmek adına yeni bir işletim sistemi (OS) geliştirmeye başladı. Bu işletim sistemi, Xiaomi ekosistemine ait tüm cihazları bir araya getirerek üst düzey performans, tutarlı bir kullanıcı deneyimi ve Xiaomi ekosistemi içinde kolay bağlantı sağlamak üzere tasarlandı. 2023 yılında ise bu işletim sistemini HyperOS olarak tanıttılar.

HyperOS, Xiaomi’nin akıllı ekosistemde insanlar, araçlar ve evler dahil olmak üzere insan odaklı hazırladığı bir işletim sistemidir. Donanım kabiliyetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için tamamen yeniden yapılandırılmayı savunur, bu da akıcı performans ve etkili kaynak planlaması sağlar. HyperOS, güçlü cihazların daha hızlı hesaplama yapmasına, önemli görevlere hızlı planlama yapılmasına olanak tanır ve hafif cihazların esnek dağıtılmış hesaplama yapmasını sağlar.

Bu işletim sistemi, sürekli performans ve azaltılmış depolama işgalini sağlamak için son derece hafif bir dosya sistemini kullanır. Ayrıca OTA yükseltmelerini geliştirir ve çeşitli dosya sistemleri ve işlemci platformlarını destekleyerek üstün heterojen uyumluluğa sahiptir.

HyperOS nedir ve Android tabanlı mı bir sistem midir?

HyperOS, rahat, akıcı ve çeşitli grafik alt sistem yeniden yapılandırması ile “Canlı Tasarım Felsefesi”ne odaklanır, yüksek kaliteli render ve dinamik görselleri mümkün kılar. Ayrıca, donanım seviyesinde koruma, kendi geliştirdiği TEE (Güvenilir Yürütme Ortamı) ve güçlendirilmiş sistem uygulaması güvenliği özellikleri ile uçtan uca güvenliğe odaklanır.

HyperOS ilk olarak 2023 Ekim’inde Çin’de Xiaomi 14 serisi ile duyuruldu. HyperOS, AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) ve Xiaomi’nin Vela sistemine dayanarak MIUI’den önemli ölçüde farklılık gösterir. Bu değişiklik, farklı RAM boyutlarına sahip cihazlarda verimli bir şekilde çalışmasına olanak tanır ve Xiaomi’ye Google’ın hizmet kısıtlamalarından bağımsız olarak özellik seçiminde daha fazla esneklik sağlar.

Android 14 tabanlı HyperOS, gelişmiş performans, daha hızlı açılış süreleri ve sorunsuz arka plan işlemleri sunar. Akıllı telefonlar, saatler ve TV’ler gibi geniş bir Xiaomi ekosistem cihaz yelpazesiyle uyumludur, yenilikçi özellikler arayanlar için umut verici bir seçenektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x