Almanya ve İsviçre’den Türkiye’ye Karavan Turu

Almanya ve İsviçre’den 13 karavanla Türkiye’ye gelen 26 turist, 45 günlük gezi kapsamında Kastamonu’nun Daday ilçesine geldi.

Türkiye’de buluşan ve karavanla tura çıkan 26 turist, yedi coğrafi bölgede birçok yeri gezdikten sonra Daday’daki Balabanağa Konağı’nı ziyaret etti.

Yaklaşık 40 gün önce Çanakkale’den Türkiye turuna başlayan 26 kişilik karavan ekibi, Kastamonu’da konakladıktan sonra Bartın’a geçecek. Daha sonra İstanbul turu yapacak karavan ekibi ardından Türkiye’den ayrılacak.

İsviçre’den gelen Jörg Bünter, gazetecilere, çok eğlendiğini ifade etti. Harika ve sürprizleri bol bir tur yaşadıklarını belirten Bünter, “Türkiye’yi o kadar çok gezdik ki nereleri gezdiğimizi hatırlayamıyorum ama inanılmaz izlenimlerimiz oldu. Kastamonu’nun sadece içinden geçtik ama yoldan geçerken inanılmaz manzaralar gördük.” dedi.

Tura İsviçre’den katılan Suzanna Mafli ise tura eşiyle çıktığını anlattı.

Çok güzel şeyler gördüklerini ve deneyimlediklerini dile getiren Mafli, “Hayvanları, güzel manzaraları, gezilmesi gereken yerleri, antik şehirleri gördük. Daha önce bir kez gelmiştim, o da kısa bir İstanbul turuydu. O zaman otelde kalmıştık. Şimdi karavanımızla geldik ve Türkiye’yi daha yoğun gezme fırsatımız oldu. En çok beğendiğim yer, Kapadokya oldu.” ifadelerini kullandı.

Almanya’dan gelen Tomas Hering de grubun sorumlusu olduğunu kaydetti.

Geçen yıl 10 karavanla geldiklerini bildiren Hering, “Şimdi 13 araçla yeniden geldik. O kadar çok hoşumuza gitti ki bu turu yeniden yapma gereği duyduk. Eylül ayında tekrar geleceğiz, o zaman daha kalabalık bir grup olacağız. Kastamonu’dan sadece geçtik, gezme fırsatımız olmadı ama izlenimlerimiz mükemmel. Gelirken yol kenarındaki çeltik tarlaları, manzaralar harikaydı.” diye konuştu.

Kafileye Türkiye turlarında rehberlik yapan Levent Bilgiç ise turun 40. gününde olduklarını söyledi.

Amasra ve Safranbolu gezilerinin ardından son 2 günü İstanbul’da değerlendireceklerini anlatan Bilgiç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Daha sonra misaferlerimizi yolcu etmeyi düşünüyoruz. Türkiye’mizi beğenmemek mümkün mü? Biz de elimizden geldiğince memleketin tanıtımına katkı sunabiliyorsak ne mutlu bize. Sadece klasik turlardaki gibi otobüslerle gezilen bir tur değil. Herkes kendi karavanlarıyla gelmiş. Dolayısıyla rahat rahat geziyoruz. Truva’dan başladık, Bergama’yı, Efes’i gezdik. Bunlar zaten dünya genelinde duyulmuş alanlar. Daha sonra Pamukkale’yi gezdik. Dalyan’a gidip kaplumbağaları gördük, bot turları yaptık. Oradan devam edip Çıralı’da kaldık. Antalya’yı gezdik, Konya’yı, Mevlana’yı tanıdık. Daha sonra Kapadokya’yı gezdik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden sonra buraya geldik.”

Turistlerin Kastamonu’da konakladığı yerin sahibi Nahide Oğuzbalaban??????? ise turistleri Kastamonu’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Yöresel yemekleri tanıttıklarını ve çok beğenildiğini ifade eden Oğuzbalaban, “Bugün de etli ekmek, siyez bulgur pilavı istediler. Yöresel içeceklerimizden ikram edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x