Yüzükle uyumak bakteri oluşumuna neden oluyor! Gece böyle uyuyorsanız dikkat

1- YÜZÜĞÜNÜZÜ ÇIKARMAKTA ZORLANABİLİRSİNİZ

Sabahları ellerinizin ve parmaklarınızın biraz daha büyük göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, geceleri hareketsiz yattığımızda dokuların içinde sıvıların birikmesi ve hafif şişmiş ellerle uyanmamıza neden olmasıdır. Eğer yüzük takarak uyuyakalırsanız, sabahları onu çıkarmak çok daha zor olacaktır. Yüzüğünüzü şişmiş parmaklardan çıkarmak için sıvı sabun veya bitkisel yağ kullanmanız ve hatta şişmeyi azaltmak için elinizi buzlu suya sokmanız gerekir.

2- UYKUNUZU BOZABİLİR

Kolyeyle uyumak, özellikle gece yatarken çok hareket eden biriyseniz gece uykunuzu riske atabilir. Zincirler saçınıza dolanabilir veya boynunuza dolanarak uykunuzu bölebilir. En sevdiğiniz kolyenizin kolye uçları veya takıları varsa, uykunuzda sizi dürterek uyandırabilirler.

3- CİLDİ TAHRİŞ EDEBİLİR

Takı yapımında kullanılan nikel gibi bazı malzemeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve cildinizin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir. Altın ve gümüş güvenli bir seçenek gibi görünse de çoğu zaman başka metalleri de içerirler. Hassas ve alerjiye yatkın bir cildiniz varsa takılarınızın 14 ayar altından veya daha yüksek olduğundan emin olun. Ayarın yüksek olması, altının daha saf olduğu ve reaksiyona neden olma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir.

4- KULAK MEMENİZ SARKABİLİR

Büyük ve ağır küpeler takarak samanlara çarpmak kulak memelerinizi yaşlandırabilir ve uzatabilir. Kulak memeleri yıllar geçtikçe elastikiyetini kaybeder ve onlara geceleri dinlenmeleri ve nefes almaları için biraz zaman vermezseniz sarkabilirler. Geceleri küpelerinizi takmanız da kötü kokmalarına neden olabilir. Cildinizin salgıladığı sebum ölü deri hücreleri ve bakterilerle karıştığında piercinglerinizin oldukça kötü kokmasına neden olabilir.

5- BAKTERİ OLUŞUMUNA NEDEN OLABİLİR

Takılarınızı düzgün bir şekilde temizlemek için çıkarmazsanız, en sevdiğiniz parçalarınız kir ve bakterilerin üreme alanı haline gelebilir. Ciltle yakın temas halinde olan halkalar nem tutucu görevi görerek bakterilerin çoğalması için mükemmel bir ortam yaratır.

6- MÜCEVHERLERİNİZ İÇİN İYİ DEĞİL

Pek çok insanın nişan yüzüğü veya alyansla uyuma alışkanlığı olmasına rağmen, onları en iyi durumda tutmak için yatmadan önce bunları çıkarmak daha iyidir. Çünkü uykuda terlemek takıların kararmasına neden olabilir ve mücevherlerin üzerine düşen ter, onların parlaklığını köreltebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x