Sıvı Hidrojenle Çalışan İlk Pilotlu Uçak Havalandı: Uçuş Sürelerini Büyük Oranda Azaltacak!

Geçtiğimiz günlerde havacılık sektörünün geleceği olarak gösterilen sıvı hidrojen yakıtlı uçak modelleri hakkında sevindirici bir gelişme yaşandı. Yakın zamanda test uçuşlarına başlayan ilk sıvı hidrojenle çalışan ilk pilotlu uçak HY4, başarılı bir şekilde havalanmayı başardı. İşte detaylar…

Kaynak: https://interestingengineering.com/in…

Kullanılan yakıt türleri ve giderek artan yolcu sayıları nedeniyle büyük bir karbon emisyon salınımına sahip olan havacılık endüstrisi, şu sıralarda bu büyük problem için yeni çözümler arıyor.

Sektörün önde gelen üreticileri, doğaya daha az zarar veren sıvı hidrojen ve elektrik ile çalışan yeni araç modelleri üzerinde çalışıyor. Özellikle sıvı hidrojen yakıtlı uçak teknolojisinde sevindirici gelişmeler yaşanıyor.

Almanya merkezli H2FLY firmasının sıvı hidrojen ve elektrik enerjisi ile beraber çalışan HY4 isimli gösteri uçağı, test havalanmalarını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan pilotlu uçağı unvanına sahip HY4, girdiği üç saati aşkın test sürüşlerinde oldukça başarılı bir performans gösterdi ve havacılık sektörünün geleceğine ışık tuttu.

Daha temiz ve sürdürülebilir hava yolculuklarına umut olan yeni araç, sıvı hidrojen yakıtı sayesinde rakiplerinden tam iki kat daha uzun olarak 1500 kilometrelik bir menzil mesafesine sahip.

HY4, üreticisi H2FLY tarafından kurulacak Hidrojen Havacılık Merkezi ile beraber dünyaya açılacak ve sektördeki diğer sıvı hidrojen temelli projelere liderlik edecek.

Öte yandan, HY4’e benzer şekilde sıvı hidrojenli yakıt hücreleri kullanan uçaklar, diğer modellere kıyasla daha düşük ağırlıklara sahip. Bu durum aslında yeni araçların daha çok kişiyle ve daha yüksek mesafelerde uçuş yapmasına olanak tanıyor.

Sıvı hidrojenli uçaklar bu sayede, sürtünme kuvvetinin az olduğu irtifalarda seyahat ederek uçuş sürelerini büyük oranda düşürebilir. Öyle ki, hidrojen yakıtı kullanan yeni yolcu jetlerinin Almanya-Avustralya arasında sürecek 20 saatlik bir uçuşu 4 saate tamamlayabileceği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x