Azerbaycan Girişimciler Konfederasyonu Başkanı Memmed Musayev: Bugün Karabağ bölgesinin kurtarılmış topraklarında yürütülen inşaat ve restorasyon çalışmalarının ana katılımcıları Türk şirketleridir.

Azerbaycan Girişimciler Konfederasyonu Başkanı Memmed Musayev, Bakü’de düzenlenen “Haydar Aliyev 100 – Bir millet, iki devletin iş dünyası” konulu konferansta iki ülke arasındaki ticari hacme ilişkin açıklamalarda bulundu. Musayev, Türk yatırımlarının hacminin 15,2 milyar dolar olduğunu söyledi.

Azerbaycan Girişimciler Konfederasyonu Başkanı Memmed Musayev, Azerbaycan’daki doğrudan Türk yatırımlarının hacminin 15,2 milyar dolar olduğunu, bunun 11,7 milyar dolarının petrol ve gaz sektörü, 3,5 milyar dolarının ise petrol dışı sektör olduğunu bildirdi.

KARABAĞ’IN İMARINDA TÜRK ŞİRKETLERİN ROLÜ

Musayev, Azerbaycan’da Türk yatırımlı 5 bin 678 ticari kuruluşun kayıtlı olduğunu vurguladı. “Bunlardan 4.019’u aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bu firmalar ağırlıklı olarak sanayi, tarım, ulaştırma, inşaat, ticaret, hizmet sektörlerinde faaliyet gösteriyor” diye konuştu.

“Bugün Karabağ bölgesinin kurtarılmış topraklarında yürütülen inşaat ve restorasyon çalışmalarının ana katılımcıları Türk şirketleridir. Azerbaycan Ulusal Girişimciler Konfederasyonu, Türkiye’de faaliyet gösteren oda ve işadamları derneklerinin Azerbaycan’ı ziyaret etmesi, burada işbirliği kurması ve üçüncü ülkelere ortak giriş imkanı konusunda kapsamlı yardımlarda bulunuyor. “

Musayev, konfederasyon olarak başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere birçok “Ticaret Odası” ile başarılı işbirliğini sürdürdüklerini ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x